הגיגים על תוכן ויראלי


בשנת 2003, טרום עידן הסמארטפונים והרשתות החברתיות, הגיחה לעולם הצפרדע המשוגעת. דמות ממוחשבת שהומצאה ונבנתה על ידי יוצר שוודי, ונמכרה לעולם על ידי חברת הפצה של תוכן סלולארי. זה כנראה היה התוכן הויראלי הראשון בעולם הסלולארי.

אמנם החיבור שנעשה למנגינה המפורסמת בזמנו (Axel F) תרמה רבות לקידום הויראליות, אך גם סרטון האנימציה שקודם ב-MTV תרם רבות לנתוני הרכישה המעולים של התוכן הנ"ל.

באותה תקופה ניהלתי את מחלקת התוכן בחברת שיווק ותוכן סלולארי ישראלית, ורציתי שגם לנו יהיה תוכן ויראלי כזה.

יחד עם גרפיקאי ומאייר מוכשר בחרנו דמות דו מימדית של תרנגול "לא מאורגן מבחינה שכלית". את הדמות הדו מימדית לקחתי לאנימטור ומאייר תלת מימד ואפטריסת ויצרנו את 'התרנגול השרוט'.

כמובן שנתוני ההצלחה לא הגיעו לקרסולי הצפרדע, אך התוכן נמכר והופץ ב-42 מדינות בעולם וכלל סרטוני פרסומת לטלוויזיה, ג'ינגלים לרדיו, אנימציות ורינגטונים ועוד. היתה הצלחה, אך לא דומה כלל להצלחת הצפרדע.

הטעות שלי היתה לנסות לשחזר את הצלחת הויראליות של הצפרדע המשוגעת.

ב-2012 שחרר הזמר הקוריאני סיי (PSY) את השיר גנגנם סטייל. תוך כמה חודשים הפך לסרטון הנצפה ביותר ביו טיוב וכמובן שבר את שיאי הויראליות בכל קנה מידה, כולל חיקוים, העתקות, ניסיונות אישיים, טלוויזיה, מנהיגי עולם, הופעות ועוד. סיי וגנגנם סטייל הפכו לתופעה של תוכן ויראלי. לאחר תקופה מסוימת נמאס לסיי מהשיר (מובן לגמרי) והחליט להפסיק להופיע איתו. סיי כמובן ניסה לשחזר את ההצלחה עם שירים נוספים, וקצביים ככל שיהיה, את הצלחת הגנגנם סטייל לא ניתן היה לשחזר.

הטעות שלו היתה לנסות לשחזר את הצלחת הויראליות של גנגנם סטייל.

אז המסקנה העיקרית היא שכמו בסדרת סרטי פרדי קרוגר (סיוט ברחוב אלם), לא ניתן לשחזר את ההצלחה הויראלית הראשונה.

אז לא, ויראליות לא ניתן לשחזר. ויראליות היא מצב שלא ניתן לצפות מראש, גם לאחר שנעשו מחקרי סטטיסטיקה ונכתבו אלפי מאמרים בסגנון 'איך לייצר ויראליות'. חתולים חמודים ותינוקות היו טריגר נאה, אך לא מספק.

לא ניתן לייצר ויראליות. ישנם כל כך הרבה גורמים שרק כשכולם מופיעים יחד הויראליות מתקיימת. אותם גורמים לא ניתנים לכימות, הסבר או פירוש. מדובר, לפחות כיום, בגורמים לא ידועים.

חוקרי תוכן רבים מנסים למצוא מכנה משותף וכמו סקרים לפני בחירות, לא מצליחים לפגוע.

גם חברות ענק כמו קוקה קולה ונייקי, עם טונות של אפשרויות הפצה וקידום, לא מצליחות להגיע לרמת הויראליות הנדרשת.

המסקנה היחידה שניתן להפיק מכל הניסיונות הכושלים לייצר ויראליות היא שהמאמץ לייצר ויראליות בעצם פוגע בויראליות. כלומר אם זה יבוא, זה יבוא. אל תתאמצו, כי לא ניתן לדעת מה יגרום לויראליות, אין מתכון ועל פי כל הניסיונות הנעשים ברשת, אין דרך אחת לייצר ויראליות ואין אפשרות להתכונן לזה.

המסקנה

תמשיכו לייצר עובר הלקוחות והקהל שלכם. הנגשת המסר חשובה כמו המסר עצמו ולכן תחשבו על קבלת התוכן על ידי הקהל ולא רק על ויראליות, פרסים, קרדיט והצלחה בברנז'ה. פעילות הקהל שלכם, אהדה והנעה לפעולה הם המדד להצלחת התוכן.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square